Stoicki… katastrofizm

Pierwsza sytuacja: Jutro ważne spotkanie. Panika okropna. Wszystko pójdzie źle. Druga sytuacja: Jak mnie wyrzucą z pracy to będzie koniec świata!

Czego tak naprawdę się boisz?

Ale co tak naprawdę oznacza to „wszystko” i ten „koniec świata”? Konkrety proszę! Najlepiej na papierze (może być wirtualny). No dobrze, to weźmy na tapetę drugą sytuację. Wyrzucają nas z pracy. Co konkretnie to może dla nas oznaczać?

 1. Nie będę zarabiać, będę musiała wydawać oszczędności albo i się zapożyczyć.
 2. Nie będę mogła żyć w ten sam sposób co wcześniej.
 3. Ludzie będą się ze mnie śmiali i nie będą mnie szanować.
 4. Nigdy nie znajdę innej pracy.
 5. Niczego w życiu nie osiągnę i będę wegetować.
 6. Będę musiała się wyprowadzić z domu (jeśli wynajmuję) lub go sprzedać.
 7. Mój związek się rozpadnie.
 8. Umrę bezdomna w zapomnieniu.

Uff. Jest tego trochę, prawdziwy koniec świata! Jednak czy na pewno?

Niektóre z punktów na tej liście są od nas niezależne – jeśli ktoś nie szanuje nas, bo nie mamy pracy , to jego sprawa. Taka osoba nie jest warta naszej uwagi, i tyle. Po co więc mielibyśmy się przejmować czymś, czego nie możemy zmienić? Wniosek: -1 do końca świata.

Inne rzeczy z listy są z kolei zależne od naszych działań. Będę musiała oszczędzać, ale może tak naprawdę wcale nie potrzebuję kupować tych wszystkich pierdół? Nigdy nie znajdę pracy – z takim myśleniem faktycznie będzie ciężko! Ale gdyby to negatywne podejście zamienić w szukanie nowego zajęcia? Nierzadko wyrzucenie z pracy staje się momentem w życiu kiedy zmieniamy kierunek i koniec końców trafiamy w miejsce, które lepiej nam odpowiada. No i inni ludzie sobie jakoś radzą, prawda?

Stoicki spokój

Gdy więc mówimy sobie „wszystko będzie źle”, to wyolbrzymiamy naszą sytuację do jakieś olbrzymiej katastrofy. Ale gdy w szczegółach opowiemy sobie co może pójść źle, to przynajmniej wiemy na czym stoimy. I wiemy, czy mamy na to wpływ.

Oczywiście nie jestem pierwszą, która wpadła na taką teorię. Od pewnego czasu interesuję się filozofią stoicką, która większości z was kojarzy się pewnie głównie z pojęciem „stoicki spokój”. Czyli zachowaniem spokoju niezależnie od sytuacji, czy to pozytywnej, czy też takiej, że tylko siąść i płakać. Skąd stoicy mieli więc brać ten spokój?

A no właśnie z myślenia o tym, co może nas spotkać! Tak więc kiedy coś zdarza się naprawdę, to oni nie byli zdziwieni – bo już to przerobili w swojej głowie!

Jaka z tego nauka dla nas? Jeśli już masz się martwić, rób to konstruktywnie, bo strach ma największe oczy wtedy, gdy tak naprawdę nie wiemy na co patrzymy.

9 thoughts on “Stoicki… katastrofizm”

 1. Rzeczywiście znam osoby (niewiele ;)), które bez względu na sytuację zachowują spokój 😉 Co by się nie działo. Ja myślę, że tu jednak chodzi po prostu o charakter lub doświadczenia życiowe – niektórzy wiele przeszli i dziś już ich mało rusza..

  1. Zgadzam się, doświadczenie/wprawa czyni cuda, albo chociażby poznanie historii innych osób które przeszły swoje. Czasem, gdy czytam różne życiowe historie ludzi, na przykład z czasów wojny, to łapię się za głowę jak ja mogę w ogóle narzekać na swoje życie!

 2. Wszystko zależy od podejścia. Może być koniec świata lub po prostu nowy, może lepszy i bardziej ekscytujący rozdział naszego życia 🙂

Dodaj komentarz